Na Fakulteti za komercialne in poslovne vede (FKPV) so kot prvi v Sloveniji uvedli predmet Uporaba blockchain tehnologije in kriptovalut z aktualnimi tematikami. Nosilka predmeta mag. Mirjana Ivanuša Bezjak predavanja pogosto popestri z gostujočimi predavatelji iz prakse, organizirala je tudi tridnevno Poletno šolo Blockchaina na kateri so predavali vidnejši predstavniki slovenske blockchain skupnosti. Seveda smo se taki iniciativi, kot medij, z veseljem pridružili in smo s FKPV podpisali tesnejši dogovor o sodelovanju.
Slovensko blockchain skupnost sestavlja nekaj formalnih organizacij, ki se ločijo po namenu ustanovitve. Morda je na prvem mestu najbolj primerno omeniti Blockchain Think Tank Slovenija (BTT), ki obsega približno 600 članov različnih profilov, ki preko delovnih skupin delujejo na področjih Pametnih mest in logistike, Regulative, Davkov, Finančne tehnologije (FinTech) in Energetike. Delovne skupine vodijo razgovore z regulatorji in predlagajo rešitve za uvedbo tehnologije in predpisov v prakso. Močna skupina je formirana v obliki Evropske blockchain povezave (Blockchain Alliance Europe – BAE), ki združuje poslovne subjekte, od razvojnih ekip, do uspešno izvedenih ICO, upravljalcev… Javnosti bližje je Bitcoin društvo, ki je zelo aktivno pri promociji blockchaina pretežno preko Facebook omrežja (približno 15.000) in naš portal, kjer se trudimo informirati in izobraževati širšo javnost o prednostih blockchaina in kriptovalut v čim bolj razumljivem jeziku in omogočiti enostaven dostop do kriptovalut.
FKPV ponuja različne možnosti dodiplomskega in podiplomskega študija, v sklopu izbirnega predmeta Uporaba blockchain tehnologije in kriptovalut študentje dobijo tako teoretična in predvsem praktična znanja s področja blockchain tehnologij in kriptovalut. Podjetja danes zaposlujejo vedno več strokovnjakov s področja blockchain tehnologij in kriptovalut, saj se zavedajo pomembnosti novih tehnologij in poznavanja procesov njihovega delovanja.
Zato se je v letošnjem šolskem letu na FKPV odvila serija predavanj strokovnjakov iz prakse, kjer so lahko študentje praktično spoznali kako poteka rudarjenje, v živo so preizkusili delovanje trgovalne platforme Palmabot, z našo ekipo smo predstavili spremembo medijskega poslovnega koncepta na blockchainu – CryptoBoard.media, Tanja Bivic iz BAE je predstavila poslovne trende v blockchainu, zvrstila so še druga predavanja. Na podlagi predavanj bodo študentje pripravili seminarske naloge, ki jih bomo objavili na našem portalu. Kot zanimivost, v lanskem letu je v obliki seminarske naloge vsak od študentov ocenil 10 ICO projektov.
Da je sodelovanje v slovenski kriptoskupnosti na zelo visokem nivoju smo v lanskem letu dokazali z organizacijo prve dvodnevne Kriptokonference v Kranjski Gori, pripravi Resolucije za blockchain in digitalizacijo Slovenije s predstavniki parlamenta, mag. Mirjana Ivanuša z organizacijo tridnevne Poletne šole na FKPV in še marsikaterim, ne tako odmevnim projektom. Na vseh omenjenih projektih smo sodelovali predstavniki vseh prej navedenih organizacij.