Nike, ameriški gigant športnih oblačil in čevljev, je patentiral »mehanizem« za predstavljanje obutve kot nezamenljivih (NFT) žetonov (posebna vrsta kriptografskih žetonov, ki predstavlja nekaj edinstvenega) na Ethereum blockchainu.
Patent, ki ga je včeraj izdal ameriški patentni urad, opisuje digitalno sredstvo CryptoKicks v obliki žetona ERC721 ali ERC1155, ki ga je mogoče uporabiti za preverjanje pristnosti izdelkov podjetja, v tem primeru športno obutev.
Ob nakupu para CryptoKick, kupec prejme tudi digitalno sredstvo, vezano na edinstven identifikator teh čevljev. Kripto žeton se ob nakupu »odklene« s primerjavo 10-mestne identifikacijske kode z lastnikovo identifikacijsko kodo.
»Lastniki lahko kupujejo in prodajajo digitalna sredstva prek enega ali več registrov blockchaina v decentraliziranem računalniškem sistemu,« je zapisano v dokumentu.
Potrošnik lahko na primer kupi nov par CryptoKick čevljev pri preverjenem dobavitelju, ki mu posreduje potrditveni zapis. Ko prejme škatlo s kupljenimi čevlji, bo uporabnik prek aplikacije na svojem pametnem telefonu pregledal črtno kodo. Ustvari se digitalni prikaz čevlja, ki se poveže s potrošnikom in mu dodeli lastništvo, kjer digitalni čevelj in kripto žeton skupaj predstavljata »CryptoKick«. Sredstva se shranijo v aplikaciji »Digital Locker«, ki deluje kot vrsta kripto denarnice.
Blockchain je del Nikeove CryptoKicks vizije
Izgleda, da bo nova Nike platforma ne le preverjala pristnost, ampak s pomočjo sistema, ki temelji na blockchainu, spremljala tudi lastništvo čevljev.
Ob prodaji športnega čevlja drugi osebi, se lahko lastništvo prenese s pomočjo digitalnih sredstev in sistema. Potrošnik lahko torej z digitalnim sredstvom varno prenese lastništvo in proda materialni par čevljev. Novi kupec je tako prepričan, da gre za pristen Nike čevelj, lastništvo shrani v denarnico s kriptovalutami ali drugo podporno aplikacijo na blockchainu.
Nike omogoča tudi »križanje« svojih z drugimi digitalnimi čevlji in tako ustvarjati »potomce«. Na podlagi pravil, ki so za proizvajalca sprejemljiva, lahko kupec dobi nov par čevljev v materialni obliki, narejen po naročilu.
Patentna prijava je bila sicer vložena že aprila letos, tako da nekatere od teh podrobnosti niso presenetljive. Toda patent, ki ga je zdaj odobril patentni urad ZDA, lahko pomeni, da bomo CryptoKicks kmalu videli na policah.