Začnimo pravljico, ki vam jo bom pripovedoval vse do dne, ko bo postala resnična. Inspiracijo zanjo sem dobil, ko sem se po letih zgolj površnega spremljanja kriptovalut udeležil delavnice za začetnike. Delavnico sta v okviru prve slovenske kripto konference, ki jo je organiziral prijatelj Mitja, vodila Jure in Roman, oba aktivna udeleženca kripta od samih začetkov in tedaj vodilna v slovenskem Bitcoin društvu. Po prespani noči sem dobil idejo, da si ustvarim drugo šanso. Kljub temu, da sem ustvaril veliko zgodbo z vzajemnimi skladi in lansiral v slovenski finančni prostor besedo vzajemci, ki je ponarodela, sem namreč spregledal tisti 3. januar 2009, ki je predstavljal začetek neke druge pravljice. Ta pravljica je postala zelo resnična in traja še danes.
Poročnik Aldo “The Apache” Raine, poveljnik zloglasnih Neslavnih barab, po aretaciji izreče vsem dobro znani stavek: “Če je nekaj prelepo, da bi bilo res, potem ni.” Polkovnik SS Hans Landa mu pritrdi, da v 999.999 primerih od milijona to drži, a da usoda vsake toliko časa stegne svojo roko in ponudi priložnost. Verjetno ste že ugotovili, da se pravljica iz leta 2009, ki se je začela z legendarnim stavkom v genezi bloka: “Chancellor on brink of second bailout for banks,” imenuje Bitcoin.
Šanso “One in a Million” smo pokurili, ali pač ne? Ko razmišljam o Bitcoinu, zagledam na mizi strip Alan Ford številka 267 z naslovom: “Posao još nije završen”, ki mi ga je za rojstni dan pred mnogimi leti poklonil poslovni partner Boštjan. Zakaj menim, da posel še ni zaključen? Ker verjamem, da nam je omogočena druga šansa, ne sicer z Bitcoinom, ki ne bo mogel izpeljati originalne Satoshijeve ideje zaradi nekaterih svojih lastnosti. Mimogrede, Landa v filmu Inglourious Basterds uniči Tretji Rajh.
Odpravimo se torej na pot ponovitve Bitcoinove zgodbe, ki pa se lahko začne šele, ko bo zaenkrat še skrivnosti kovanec dosegel blok 750.000…
V prihodnji epizodi…
Bitcoinova uspešna zgodba z napako in speči LanaCoin