Velike svetovne tehnološke skupine oziroma BigTech podjetja prevzemajo vse več deležev v mednarodnih plačilih in se vse bolj uveljavljajo v finančnem sektorju. Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA) je objavil poročilo z naslovom “Trendi, tveganja in ranljivosti“, ki prikazuje koristi in potencialna tveganja prodora BigTech v finančni sektor.
Priložnosti in tveganja gredo z roko v roki
Poročilo obravnava splošno dogajanje na kapitalskih trgih in namenja poglavje BigTech podjetjem. Finančne storitve velikih tehnoloških skupin, kot so Google, Amazon, Apple in Facebook, so namreč povezane tako z možnostmi kot s tveganji za potrošnike.
Na primer, pozitivno je treba poudariti povezavo zasebnih gospodinjstev s kapitalskimi trgi. Z omogočanjem plačilnih storitev populaciji iz tretjih držav, tehnološki velikani pomagajo tudi pri finančni vključenosti.
Po drugi strani je monopolizacija plačilnih omrežij razvrščena kot možno tveganje, ki lahko negativno vpliva na potrošnike. Na splošno to povečuje nujnost učinkovitega, medsektorskega in čezmejnega sodelovanja med ustreznimi regulativnimi organi.
Glede na poročilo lahko podjetja svojo ponudbo prilagodijo tudi željam potrošnikov, ki temeljijo na obsežnem zbiranju podatkov. To je eden od razlogov, da lahko velika tehnološka podjetja “v naslednjih letih pridobijo pomemben tržni delež v različnih finančnih storitvah”.
Vendar tu naletimo na osnovno težavo.
Glede na veliko količino občutljivih informacij o potrošnikih, s katerimi se ukvarjajo, in obseg njihovega obstoječega poslovanja (od tega so mnogi povezani s finančnimi trgi), njihov vstop v finančno industrijo predstavlja tudi velika tveganja za trge in potrošnike.
Posledično obstaja več tveganj za potrošnike. Na prvem mestu so tveganja, povezana z zasebnostjo in varstvom podatkov. Obstaja tudi tveganje, da bodo uporabniki odvisni od zasebnih monopoliziranih plačilnih omrežij. Poleg naštetega obstaja še tveganje finančne izključenosti; vključitev marginaliziranih skupin bi lahko imela nasproten učinek in povzročila izključitev nekaterih demografskih skupin.
Prihodnost tehnoloških velikanov
Zaradi svoje ekonomske velikosti, omrežij strank in možnosti uporabe zbranih podatkov za prilagojene storitve bodo BigTech podjetja v prihodnje konkurirala uveljavljenim ponudnikom storitev v finančnem sektorju. Organ za nadzor vrednostnih papirjev in nadzor trga pričakuje, da bodo podjetja v bližnji prihodnosti pridobila več odstotkov na evropskem trgu.
Medtem ko so koristi za potrošnike v smislu poenostavljenih možnosti plačil širijo, prodor velikih tehnoloških podjetij v finančni sektor sili regulatorje, da z novo zakonodajo zmanjšajo tveganja, povezana s finančno stabilnostjo in zaščito potrošnikov.