Bitcoin naslov s skoraj 80.000 BTC iz prvega vdora v kripto borzo Mt.Gox je nedotaknjen že več kot 9 let. Bo kdo kdaj premaknil sredstva?
Šesti največji bitcoin naslov hrani skoraj 80.000 BTC, ki so tam še od znamenitega vdora v Mt.Gox leta 2011. Denarja od tatvine niso nikoli premaknili. Po mnenju strokovnjakov bi ga kripto borze štele za “visoko tveganega”, ko govorimo o izplačilu, vendar denarja ni nemogoče premakniti.
Nedavno odprta tema na socialnem omrežju Reddit je ponovno vzbudila zanimanje za zadevo. Po mnenju Reddit uporabnika “jwinterm” je bil bitcoin naslov, ki je povezan z vdorom v Mt Gox, končno odkrit. Po podatkih Bitinfocharts.com je stanje na naslovu 79.957,20 BTC. Niti satoshi še ni bil premaknjen. V času pisanja bi bilo to dobrih 730 milijonov, preračunanih v ameriške dolarje. Zakaj si hekerji denarja ne izplačajo?
Analitiki iz blockchain družbe Chainalysis navajajo enega izmed možnih razlogov:
“Sami smo naslov označili že dlje časa nazaj, saj smo prepoznali, da gre za ukradena sredstva. Če bodo ta poslana na kripto borzo, bi jih slednja štela za “visoko tvegana”, kar hekerjem otežuje uspešno izplačilo,” je dejala direktorica komunikacij za Chainaylsis, Maddie Kennedy.
Načeloma obstajata dve možnosti: Morda so hekerji izgubili zasebni ključ ali sredstev preprosto ne morejo premakniti, ne da bi jih izsledili. Obe hipotezi sta korektni. Toda ob predpostavki, da imajo hekerji dostop, kako težko je v teoriji premakniti ta sredstva? Kot navajajo pri Chainalysis, je izplačilo, ko je vaš naslov na “črni listi”, precej tvegan, vendar ne nemogoč korak.
“Težje je premikati sredstva, vedoč, da jih ima industrija na očeh,” pojasnjuje Kennedy, “a kot smo že videli, so prevaranti iz PlusToken sheme premikali zelo velike zneske. Čeprav so bili dovolj enostavni za sledenje, so prevaranti prek več OTC posrednikov v Aziji, uspeli unovčiti velike zneske. Upajmo, da bo zavedanje teh OTC posrednikov otežilo izplačilo nedovoljenih sredstev v primeru Mt.Gox.”
Kljub temu obstajajo številne taktike, s katerimi bi lahko lastniki bitcoin naslova prikrili svojo transakcijo. Nekateri primeri so prenos BTC prek mešalnikov kovancev (t.i. coin mixers), uporaba plačilnih kanalov, kot je Lightning Network, ali menjava v bolj anonimne kovance prek nereguliranih borz in OTC trgov. Ko so zakrita sredstva poslana na kripto borzo, je zelo težko slediti dejavnosti znotraj ali zunaj nje.
Lahko da gre za čakanje na prave pogoje za likvidacijo tako velike količine BTC ali pa so si hekerji vzeli čas za načrtovanje procesa pranja sredstev.