Od zadnje krize leta 2008 je minilo skoraj dvanajst let, zgodovinsko gledano najdaljše bikovsko obdobje, ki pa se neminovno, kljub več tisoč milijardnim injekcijam, približuje svojemu zaključku. Zato vlagatelji iščejo alternative, med katerimi sta največkrat omenjeni zlato in digitalno zlato – Bitcoin.
Pomenljivo je, da se je Bitcoin in posledično veliko kriptovalut, pojavil leta 2008, ko je prvič izbruhnila novica o zlomu banke Lehman Brothers. Za seboj je banka potegnila praktično ves finančni svet. FED, kot glavni protagonist neomejenega tiskanja denarja, se je takrat odzval zelo selektivno in v nasprotju z moderno monetarno politiko, pomagal le izbrancem.
Kakorkoli že, v luči skoraj 80% znižane vrednosti delnic, so vlagatelji odreagirali, se najprej umaknili v gotovino in v naslednjem koraku poiskali “varno zatočišče” v zlatu, kot je lepo razvidno iz slike.
Za razliko od leta 2008 FED tokrat na polno uveljavlja paradigmo moderne monetarne politike in s tisočimi milijardami globalno ohranja kapitalske trge – mrtveca – pri življenju. Pozorni vlagatelji pa v tem času že pogledujejo po alternativah. Evidentni sta dve. Zlato in digitalno zlato – Bitcoin.
Ni povsem nenavadno, da se naložbeni razredi pred krizo gibljejo v podobni smeri in so med seboj korelirani. Taki sliki smo priča že od lanske jeseni. Iz slike bi bilo morda šlo sklepati, da pravzaprav nobeden naložbeni razred ne predstavlja resne alternative.
Vendar se je marca pokazala majhna razpoka, ki utegne prinesti spremembo. Tako Swanepoel, ustanovitelj in CEO menjalnice Luno napoveduje, da se bo Bitcoin odlepil od S&P500 v dveh tednih, ali dveh mesecih. Da zlato ubere svojo pot, pa je razvidno iz prejšnje slike. Najprej se vlagatelji sicer umaknejo v gotovino, ampak potem pričnejo z relokacijo sredstev, dodaja.