Ripple je na Coinmarketcap.com trenutno zasidran na tretjem mestu, vendar še zdaleč ni tako odmeven kot sta Bitcoin in Ethereum. Razlog za to se nahaja v sami zasnovi, saj je namenjen medbančni izmenjavi podatkov in poravnavi.
To funkcijo trenutno opravlja sistem S.W.I.F.T., ki ga vsi bolje poznate po oznaki BIC vaše banke in banke prejemnice, preko katerega si izmenjuje sporočila nekaj več kot 11.000 finančnih ustanov v več kot 200 državah sveta. Če ste nakazali sredstva v ZDA, Azijo, Afriko in tudi po Evropi, je potekala vaša transakcija preko omrežja SWIFT (The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Skozi to mrežo si finančne ustanove izmenjujejo preko 15 milijonov sporočil (transakcij) dnevno.
Se pa zgodi, da na potrditev vaše transakcije čakate nekaj dni, še posebej, če nakazujete sredstva v oddaljene dežele. In tukaj nastopi Ripple, katerega osnovna ideja in namen je, naj se vrednost (denar) premika tako hitro, kot se premikajo informacije. Poenostavljeno, vašo transakcijo v Azijo, naj potrdi banka prejemnica tako hitro, kot odpre vašo elektronsko pošto.
Trenutno se je Ripplu pridružilo 15 od največjih 50 svetovnih bank, 30 bank se pridružuje, 9 držav implementira Ripple, ki pokriva tudi poravnavo 87% valutnih križev na Forexu.
Čeprav sam Ripple ni neposredno zanimiv za široko javnost, znajo pa naše transakcije, še posebej izven sistema SEPA, potekati bistveno hitreje in ceneje.
Ripple (XRP) je od ustanovitve leta 2014 dosegel najvišjo vrednost 17.5.2017 in sicer 0,41 USD. Trenutna vrednost 1.6.2017 je 0,22 USD.
Avtor: Mitja Glavnik