Bitcoin je 3. januarja doživel 8-odstotni padec, kar je povzročilo likvidacijo pozicij v vrednosti 500 milijonov dolarjev na terminskih trgih. Ta padec je izničil rast, ki smo ji bili priča 1. januarja. Povečana negotovost glede odobritve Bitcoin ETF-ov je vplivala na trg, pri čemer so analitiki izrazili dvome glede njihove odobritve. Cena Bitcoina je padla s 45.500 dolarjev na najnižjo vrednost 40.550 dolarjev, preden je okrevala ter se povzpela na 42.200 dolarjev.
Markus Thielen iz Matrixporta napoveduje, da bo Ameriška komisija za vrednostne papirje in borze (SEC) januarja zavrnila vse predloge za Bitcoin spot ETF. Kljub pogostim srečanjem in posodobitvam prospektov med vlagatelji in SEC, Thielen meni, da predlogi ne izpolnjujejo ključnih zahtev za odobritev. Predsednik SEC Gary Gensler, ki izraža zadržanost do kriptovalut, poudarja potrebo po strožjem skladanju z zakonodajo. V primeru zavrnitve predlogov, Thielen napoveduje možen padec cene Bitcoina za približno 20%, nazaj na raven med 36.000 in 38.000 dolarjev.
SEC will reject all bitcoin spot ETFs in January, says Matrixport analyst
V pričakovanju morebitne odobritve prvih Bitcoin ETF-ov s strani Ameriške komisije za vrednostne papirje in borze (SEC) se med izdajatelji krepi konkurenca za privabljanje investitorjev. Fidelity je za svoj Bitcoin ETF postavil izjemno nizko provizijo 0,39%, medtem ko sta Invesco in Galaxy napovedala ničelne stroške za prvih šest mesecev in za prvih 5 milijard dolarjev sredstev, nato pa provizijo v višini 0,59%. Analitik Eric Balchunas iz Bloomberga napoveduje, da bo BlackRock verjetno postavil svojo provizijo na 0,47%.
Južnokorejski finančni regulator načrtuje spremembo zakonov o kreditnem financiranju v državi, s ciljem prepovedi nakupa kriptovalut s kreditnimi karticami. Ta predlog, ki ga je 3. januarja objavila Finančna komisija za storitve (FSC), izvira iz skrbi o nezakonitih odlivih sredstev in pranju denarja pri nakupih kriptovalut na tujih borzah. Trenutno lokalne borze kriptovalut dovoljujejo transakcije samo prek računov, kjer je mogoče preveriti identiteto uporabnika, kar ne velja za tuje borze. Javno mnenje o predlogu se zbira do 13. februarja, pričakuje pa se, da bo predlog pregledan in uveljavljen v prvi polovici leta 2024.
South Korea proposes ban on credit card payments for cryptocurrencies
Investicijska krajina se spreminja zaradi naraščajoče vrednosti Bitcoina, ki izziva tradicionalno privlačnost naložb v nepremičnine. Nepremičnine, ki so bile zgodovinsko gledane kot naložba s stabilnimi donosi, se zdaj soočajo z novo dinamiko zaradi hitre rasti Bitcoina. Ta razvoj sili vlagatelje v nepremičnine, da ponovno ocenijo svoje portfelje in razmislijo o Bitcoinu kot potencialno bolj dobičkonosni naložbi, kljub njegovi tržni volatilnosti in regulativni negotovosti.
V letu 2024 se pričakuje zaostritev regulativnih ukrepov v kripto prostoru. Analitiki napovedujejo razširitev pravil, ki bodo zajemala tveganja pranja denarja in financiranja terorizma ter nadzor nad podjetji, ki delujejo v tem prostoru. Tako v ZDA kot v Veliki Britaniji so že uvedli pravila, ki prodajo kripto žetonov enačijo s tradicionalnimi finančnimi produkti. Evropska unija pa se pripravlja na sprejetje obsežnih zakonov in predpisov za urejanje kripto sektorja. Poudarek bo tudi na podatkih in umetni inteligenci v regulaciji kriptovalut.