Ko nastopi kriza, se vlagatelji takoj odpravijo proti varnim zatočiščem. Če pogledamo na trg danes, je bitcoin na prvem mestu.
Zaostritev razmer med ZDA in Iranom po umoru iranskega generala Kassima Suleimanija je vrgla senco nad tvegana sredstva, kot so delnice. Delno zelo optimistične napovedi za borzo v novem letu bodo verjetno morali nekoliko popraviti.
Geopolitični dogodki trenutno močno poganjajo trge, zato vlagatelji bežijo nazaj v tiste razrede sredstev, ki obljubljajo večjo stabilnost. Trenutno najpogostejši so:
Bitcoin
Zaradi padca na borzah, vlagatelji iščejo druge možnosti. To med drugim poganja tudi bitcoin ali »digitalno zlato«. Cena najstarejše kriptovalute se je dvignila za 4,3 odstotka na dvotedenski maksimum – 7.583,80 dolarjev.
Iranski prodajalci bitcoinov na platformi za medsebojno trgovanje LocalBitcoins so konec preteklega tedna poročali, da cena bitcoina znaša približno 1 milijardo iranskih rialov (24 000 dolarjev) na podlagi uradnega tečaja, ki ga je določila iranska centralna banka. Vendar pa uradni menjalni tečaj uporablja le vlada in zelo malo podjetij. Skoraj vsi prebivalci Irana uporabljajo tržno določen menjalni tečaj pri preračunavanju rialov v ameriške dolarje – trenutno je menjava riala po ceni približno tretjino uradnega tečaja.
Zlato
Povpraševanje po zlatu je še vedno veliko. Sinoči se je cena troy unče (31,1 grama) dvignila na 1.588,13 dolarja, kar je najvišja raven od pomladi 2013. Do jutra je cena nekoliko upadla, vendar je še vedno na 1,575 dolarja, kar je skoraj dva odstotka nad ravnjo petkovega večera.
Graf zadnjih nekaj dni ni odraz stopnjevanja iranske krize. Zlatu cena narašča od začetka decembra in je od takrat pridobilo približno osem odstotkov vrednosti.
Švicarski frank (CHF)
Evro v frank trenutno znaša 1,0843. Frank je tekom dopoldneva malenkost upadel, cena je bila še ponoči pri 1,0850. Dan po božiču je stopnja znašala visokih 1,0890.
Japonski jen (JPY)
Japonska valuta, ki je poleg švicarskega franka tudi priljubljeno varno zatočišče, je bila čez dan začasno na najvišji trimesečni ravni v primerjavi z dolarjem.
Nafta
Predvsem zato, ker je prizadeto območje eno največjih svetovnih območij za proizvodnjo nafte, tudi nafta reagira na krizo.
Zgodaj zjutraj je cena ameriške surove nafte sorte West Texas Intermediate (WTI) na trenutke znašala 64,72 ameriškega dolarja za sod (159 litrov). Cena je dosegla najvišjo raven od lanskega aprila.
Kasneje je ameriška nafta sicer trgovala po 64,22 dolarja, a je to še vedno za 1,17 dolarja več kot v petek. Močno se je zvišala tudi cena surove nafte Brent iz Severnega morja. Tu se je cena za sod povečala za 1,47 na 70,07 dolarja. Od začetka leta so se cene WTI in Brent zvišale za približno šest odstotkov.
Paladij
Ne gre toliko za konflikte na Bližnjem vzhodu, ampak za nenehne špekulacije pri dobavi, ki ceno paladija dviguje nad 2000 dolarjev. Plemenita kovina je za 1,6 odstotka dražja in trguje pri rekordnih 2020 dolarjev.