Glede na zadnjo raziskavo, ki jo je opravila Deutsche Bank bo gotovina še nekaj časa v uporabi, mobilna plačila pa se bodo v naslednjih desetih letih drastično povečala.
Iz poročila je razvidno, da naj bi digitalne valute, vključno s kriptovalutami, v naslednjih desetih letih hitro rasle. Vendar gotovina – dinozaver, kot so jo poimenovali – ne bo izumrla tako hitro.
Kljub splošnemu prepričanju, da poraba gotovine upada, državljani ZDA še vedno vodijo po uporabi gotovine. V anketi je približno 33 odstotkov vprašanih, gotovino označilo kot najprimernejši način plačila. Raziskava je šla še korak dlje in ugotovila, da 69 odstotkov vprašanih v ZDA celo verjame, da bo gotovina vedno najprimernejši način plačila.
Raziskava zaključuje, da bo papirnat denar ostal del gospodarstva v prihodnjih desetletjih. Že stoletja nazaj so namreč ljudje v negotovih časih razvijali globoko zaupanje v papir in kovance. Po ugotovitvah raziskovalcev, danes ni nič drugače.
Raziskavo so izvedli nemški raziskovalci. V ZDA, Združenem kraljestvu, na Kitajskem, v Nemčiji, Franciji in Italiji je bilo anketiranih približno 3.600 strank. Cilj je bil doseči soglasje o trendih plačil. Poudarek je bil na plačilih z gotovino, prek spleta, prek mobilnega telefona in uporabo kriptovalut.
Čas za mobilnost
Medtem ko naj bi bila gotovina trenutno še vedno varna pred kriptovalutami, se zdi, da bi se zaradi pritiska digitalnih plačil, plačilne kartice lahko kmalu ukinile. Raziskovalci so ugotovili, da bi lahko v petih letih mobilna plačila pokrivala dve petini nakupov v ZDA, kar je štirikrat več od sedanje vrednosti.
Poleg tega lahko očitno povečanje števila lastnikov digitalnih denarnic kaže na morebitni začetek uvedbe masovnega sprejema kriptovalut.
Če se bo rast uporabnikov kripto denarnic še naprej odražala v primerjavi z uporabniki interneta, bo do konca desetletja dosegla 200 milijonov uporabnikov in štirikrat presegla trenutno raven.
Prihodnost bo digitalna
Da bi dobili nadaljnji vtis o prihajajočem dogajanju, so si raziskovalci ogledali Kitajsko, državo, ki posluje vse bolj brezgotovinsko in kjer nastaja vodilna svetovna infrastruktura za CBDC.
Raziskovalci so ugotovili, da je vrednost spletnega plačila na Kitajskem tri četrtine celotnega bruto domačega proizvoda, ki se je od leta 2012 podvojila. Poročilo predvideva tudi, da bo uporaba Kitajske digitalnega nacionalne valute globalno gospodarsko moč preusmerila v Ljudsko republiko:
»Če bodo podjetja, ki poslujejo na Kitajskem, prisiljena sprejeti digitalni juan, bo to nedvomno spodkopalo primat dolarja na svetovnem finančnem trgu.«
Poleg Kitajske se zdi, da se zanj zanima tudi preostali svet, na primer Anglija in Japonska.