Nova raziskava je izpodbijala dosedanje prepričanje, da rudarjenje bitcoinov zaradi ogromne rabe električne energije in posledično velikega ogljičnega odtisa močno vpliva na podnebne spremembe. Poročilo o novih dognanjih kaže presenetljivo drugačno sliko.
Susanne Köhler in Massimo Pizzol z univerze Aalborg na Danskem sta dvomila o dejstvu, da se pri rudarjenju bitcoina v ozračje letno sprosti 63 megaton ogljikovega dioksida.
Po novih izračunih je proizvodnja ogljikovega dioksida pri pridobivanju prve kriptovalute za približno 70% nižja – 17,29 megaton na leto. Prejšnja ocena je temeljila na domnevi, da so emisije ogljika iz proizvodnje električne energije na Kitajskem, ki še naprej obvladuje velik delež svetovnega rudarjenja z bitcoini – enotne.
Vendar razčlenitev rudarske pokrajine na Kitajskem zaradi upoštevanja regionalnih razlik predstavlja drugačno sliko, kar ima za posledico bistveno nižji ocenjeni svetovni odtis. 12,3% rudarjenja na Kitajskem je zabeleženih v regiji notranje Mongolije, v kateri se električna energija še vedno pridobiva s kurjenjem premoga. Pomemben del rudarjenja bitcoinov pa je v resnici skoncentriran v provinci Sečuan, ki je bogata z energijo iz hidroelektrarn.
Po mnenju znanstvenikov se skoraj polovica vsega ogljikovega dioksida, pridobljenega med rudarjenjem bitcoina izloči v ozračje na Kitajskem. Veliko prispevajo tudi Kanada, Rusija in ZDA.
Susanne Köhler navaja, da morajo podnebni aktivisti še naprej opazovati kripto industrijo – opozarja, da poraba električne energije na nov t.i. rudarski bazen narašča.
»Na eni strani imamo alarmiste, ki pravijo, da pariškega sporazuma ne bomo izpolnili samo zaradi rudarjenja bitcoinov. Po drugi strani so mnogi v industriji kriptovalut opazili, da se za pomemben del rudarjenja bitcoinov uporabljajo obnovljivi viri energije,« poudarja znanstvenica Köhler.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da proizvodnja in odstranjevanje rudarske opreme predstavlja le 1% celotne količine ogljikovih emisij. Levji delež se ustvari prav zaradi samega rudarjenja kriptovalut.
Kot je bilo že večkrat poročano, so strokovnjaki za energetiko podobno zaznali veliko porabo električne energije in zagovarjajo preusmeritev na bolj zelene vire. Junija letos je bilo v novi raziskavi ugotovljeno, da kar 74,1% rudarjev kriptovalut poganjajo prav obnovljivi viri energije.