Po sestankih skupine G20 v Rijadu minuli konec tedna so finančni ministri in predsedniki centralnih bank držav članic pozvali k izvajanju FATF standardov za kriptovalute in druga digitalna sredstva. Uradna objava, objavljena 23. februarja, se glasi:
“Ponovno potrjujemo svojo izjavo iz oktobra 2019 v zvezi s tako imenovanimi “globalnimi stabilnimi kovanci” in drugimi podobnimi ureditvami, da je treba takšna tveganja oceniti in ustrezno obravnavati še pred uvedbo in podpiramo prizadevanja FSB za oblikovanje regulativnih priporočil v zvezi s temi ureditvami.”
Ministri in uradniki centralnih bank so poudarili svojo zavezanost prejšnjim argumentom v zvezi z digitalnimi sredstvi, hkrati pa so ponovno potrdili svojo podporo Projektni skupini za finančno ukrepanje na področju pranja denarja (FATF), ki določa standarde za preprečevanje pranja denarja in CFT.
“Veselimo se poročila Odbora za finančno stabilnost (FSB) o ureditvi globalnih stabilnih kovancev aprila 2020 … Poročilo MDS o makroekonomskih posledicah uporabe stabilnih kovancev, ki vključuje tudi vprašanja valutne suverenosti, julija 2020 … pa tudi poročilo FATF, ki obravnava tveganja, povezana z AML in CFT julija 2020.”
Zdi se, da so zakonodajalci po vsem svetu zainteresirani za urejanje kripto industrije, ki je v zadnjem desetletju pokazala hitro rast. Facebookova objava projekta Libra je močno pospešila razprave o digitalnih valutah s strani vlad in regulatorjev. Vendar bo verjetno še en močan katalizator široke distribucije kriptovalut po svetu Kitajska, ki je pospešila priprave na uvedbo lastne digitalne valute centralne banke.
Drug primer priznavanja tveganj za kriptovalute je napoved švicarskega regulatorja finančnega trga (FINMA) o izvajanju zakona o finančnih storitvah (FinSA) in zakona o finančnih institucijah (FinIA), katerega namen je reševanje težav, povezanih s povečano uporabo kriptovalut in pranja denarja.
Zadnje čase regulatorji in vlade pogosto usmerjajo pozornost na trg kriptovalut, skladnost z zahtevami AML / KYC / CFT pa postaja vse bolj pomembna za uporabnike in poslovanje s kriptovalutami. Nekatera podjetja, tudi kripto borze, so se zaradi uvedbe direktive EU 5AMLD že odločila zapustiti evropski trg.
Vir naslovne slike: Wikipedia