Petkova novica o prekinitvi trgovanja s Cofound.it-ovimi žetoni (CFI) je verjetno marsikoga presenetila. Gre za prvi primer slovenskega ICOja, ki je naredil tako potezo, zato smo z zanimanjem preverili razloge in možne izhode za vlagatelje. Kot izgleda, gre za odgovorno in premišljeno potezo vodstva projekta, zaradi katere vlagatelji naj ne bi bili oškodovani.
Prvi ukrepi:
– V petek, 14.9.2018 je bilo na večjih menjalnicah ustavljeno trgovanje z žetonom CFI, da bi se izognili špekulacijam in tržnim manipulacijam.
– Ervin Uršič je formalno prevzel postopek vračila sredstev vlagateljem.
– Spremljajte uradno stran Cofound.it, Medium, Twitter in Telegram, kjer bodo objavljene podrobnejše informacije o nadaljnjih korakih.
Cofound.it
Vse se je začelo pred dvema letoma z idejo in močnim prepričanjem, da bi morala biti globalna prisotnost s pomočjo digitalnih tehnologij in gospodarstva odprto vsem podjetnikom, ne glede na to, kdo so in kje se nahajajo.
V fazi ICO junija 2017 je bilo zbranih za 14.820.030 USD sredstev, ciljna vrednost je znašala 12.500.000 USD, kar pomeni, da so ciljno vrednost presegli za 19 %. Zanimivo je, da je bil to prvi ICO projekt, kjer so vsa sredstva zbrali preko množičnega vlaganja (angl. Crowdfunding) in sicer so bila omogočena vplačila v predprodajni fazi zgolj članom skupnosti, ki so bili v kontaku s katerim od ustanoviteljev.
Cofound.it je zaživel praktično takoj. V letu 2017 so evaluirali več kot 350 projektov, od katerih so jih na platformo postavili 11. CFI žeton je imel zato uporabno vrednost od samega začetka. CFI je bil uvrščen na večino uveljavljenih menjalnic (Bittrex, Bitfinex…) kjer je ob relativno visoki likvidnosti (med pol in milijonom USD) dosegel vrednosti do 0,43 USD za žeton.
Novembra 2017 je postalo jasno, da je potrebno koncept ICO ponastaviti. Moč semenskega kapitala, ki vstopa v projekt v zgodnji fazi so prevzeli večji investitorji in promocijske skupine, ki so ustvarjale špekulativno povpraševanje pri novih izdajah. Se pravi povsem nasprotno od začetne ideje, ki jo ekipa Cofound.it še vedno zagovarja.
Ker novim projektom ni več mogoče zagotoviti kapitala skozi interesne skupnosti (Crowdfunding) in projektom s tem omogočiti primerno strukturo kapitala za uspešen razvoj, je odločitev o zaključku projekta na dlani.
Več (v angleškem jeziku) o razlogih si preberite na: https://blog.cofound.it/closing-cofound-it-as-crowdfunding-market-disappears-and-presenting-good-practice-for-icos-796db5e001b8
Postopek likvidacije
Z namenom zaščite imetnikov CFI žetonov je projekt likvidacije projekta prevzel Ervin Uršič. Projekt izvaja v štirih korakih. Prvi korak je poravnava obveznosti in likvidacija sredstev. Drugi korak je vračilo sredstev imetnikom CFI žetonov v obliki Ethereuma. Tretji korak predstavlja ažurno obveščanje zainteresirane javnosti preko različnih komunikacijskih kanalov (Medium, blog…) in četrti korak, ki zajema končno poročilo in zaprtje podjetja.
Stanje sredstev, ob opozorilu, da se vrednost zaradi nihanj tečajev na menjalnicah in v razmerju do USD lahko močno spreminja in obveznosti je sledeče:
Sredstva (dne 14.09.2018 ob 11:00): 14.404.659 USD
Obveznosti: 350.980,50 USD
Za imetnike CFI žetonov je pomembna dinamika izplačil, ki bo podobna dinamiki Cofound.it ICOja. Najprej bodo vrnjena digitalna sredstva, ostala sredtva pa v naslednjih korakih. Celotna vrednost sredstev bo deljena s številom žetonov v obtoku. V ta namen bo v 7 dneh vzpostavljena likvidacijska denarnica v katero boste lahko nakazali CFI žetone. Žetone lahko posredujte v obdobju 12ih mesecev.
Prva faza, ki predstavlja izplačilo približno 90% imetnikom, bo izvedena v 30 dneh.
Natančnejša pojasnila v angleškem jeziku preberite na: https://blog.cofound.it/introduction-roadmap-af329fa2c9f3