28.11.2019 se je v prostorih Pravne fakultete v Ljubljani odvijala javna razprava na temo predloga Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPFT-1), ki jo je organiziralo društvo Blockchain Think Tank Slovenija.
Zakon navaja pod katerimi pogoji in na kakšen način morajo pravne in fizične osebe izvajati politiko in postopke za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma. V določenih primerih morajo to opravljati tudi tiste osebe, ki izvajajo dejavnost izdaje in upravljanja virtualnih valut, vključno z njihovo menjavo.
Z namenom, da bi zakon čim bolj sledil Direktivi AML 5, so v sodelovanju s pravnimi strokovnjaki in strokovno blockchain ter kriptoindustrijo, v društvu Blockchain Think Tank pripravili komentarje na obstoječi predlog, čemur je sledila tudi javna razprava, ki sta jo vodila Aljaž Jadek, vodja delovne skupine za regulativo pri Blockchain Think Tank in Igor Kolar, pravni svetovalec Ministrstva za pravosodje. Srečanja so se udeležile tudi Branka Glojnarič, vršilka dolžnosti direktorja Urada RS za preprečevanje pranja denarja ter Aleksandra Čargo in Jelena Miloševič kot predstavnici Banke Slovenija.
Celotna razprava je potekala v konstruktivnem dialogu med predstavniki industrije in regulatorji; mnenja in poglede pa so podali tudi številni prisotni predstavniki domače blockchain ter kriptoskupnosti. Dotaknili so se predvsem tistih področij v obstoječem zakonu, ki po njihovem mnenju potrebujejo jasnejšo opredelitev. Eno takšnih je zagotovo opredelitev zavezancev, ki po novem predlogu v ZPPDFT-1 zajema širšo skupino zavezancev kot po direktivi AML5. Udeleženci so bili pozorni tudi na pogoje, ob izpolnjevanju katerih je potrebno izvesti identifikacijo posameznikov, ki opravljajo transakcijo. Ob tem pa so precej časa namenili tudi načinom identifikacije (osebno ali preko video konference ter možnost zajeti čim širše možnosti elektronske preveritve podatkov). Izpostavljena je bila tudi kolizija med predlagano novelo ter Zakonom o varstvu osebnih podatkov v primeru, ko je za potrebe izvajanja storitev obvezno zbiranje podatkov.
Če želite sodelovati pri oblikovanju Zakona, lahko oddate svoje komentarje in predloge na ZPPDFT-1 do ponedeljka, 9. 12. 2019.
Oddate jih lahko predstavnikom Blockchain Think Tanka Slovenije ali na povezavi eUPRAVA.