Kitajski državni urad za intelektualno lastnino je popravil svoje smernice in razjasnil postopke pregleda patentov za nove tehnologije, kot je blockchain.
Po navedbah urada bodo od 1. februarja 2020 veljale nove uredbe o patentnih prijavah, vključno s tistimi, ki se nanašajo na blockchain, umetno inteligenco (AI) in tehnologijo velikih podatkov (big data).
Urad bo v skladu z novimi smernicami za ustrezno odločitev o podelitvi ali zavrnitvi podelitve patenta preučil predlagano tehnologijo, težave, ki jih namerava rešiti, kot tudi pričakovane tehnične rezultate na splošno. Pri pregledu novosti patentnega izuma, ki se dotika algoritmov ali poslovnih pravil, urad nobene tehnične lastnosti ne bi smel obravnavati kot izolirano postavko.
Več kot 12.300 blockchain patentov
Kitajska je do konca leta 2019 predložila več kot 12.300 patentov, povezanih tehnologijo blockchain, kar kažejo zapisi iz svetovne patentne baze podatkov incoPat. Poleg tega so aprila lani mediji poročali, da je Kitajska na svetu zasedla prvo mesto po številu zaključenih projektov, ki temeljijo na blockchainu.
Glede na leto 2018, ko je bilo po podatkih Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, na Kitajskem, prijavljenih 1.060 blockchain patentov, Kitajska v 2019 beleži več kot 4.295 patentnih prijav, ki se nanašajo na tehnologijo blockchain, Tencent, Alibaba in ReeChain pa so prvi trije, ki so jih vložili največ.
Cilj zadnje revizije je poenostaviti postopek prijave patentov v zvezi z novimi tehnologijami in okrepiti uveljavljanje patentov v zvezi s tem, so za kitajski časopis Mars Finance, povedali uradniki.